بهره‌برداری آزمایشی ایرانسل از اولین رادیوی مبتنی بر ۵G کشور


بهره‌برداری آزمایشی ایرانسل از اولین رادیوی مبتنی بر ۵G کشور سه مورد از ۲۳ پروژه‌ای که ایرانسل طی رویدادی در حضور دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و نواوری و فناوری و اختراع اطلاعات دولت یازدهم، بهره‌برداری از آن‌ها را اعلام کرد با ایجاد زیرساخت‌های نواوری و فناوری و اختراع نسل پنج مرتبط هستند؛ ایرانسل این پروژه‌ها را با عناوین «بهره‌برداری تجاری از هسته شبکه ابری ...بیا تو تفریحبهره‌برداری آزمایشی ایرانسل از اولین رادیوی مبتنی بر ۵G کشور]]>

بهره‌برداری آزمایشی ایرانسل از اولین رادیوی مبتنی بر ۵G کشور

سه مورد از ۲۳ پروژه‌ای که ایرانسل طی رویدادی در حضور دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و نواوری و فناوری و اختراع اطلاعات دولت یازدهم، بهره‌برداری از آن‌ها را اعلام کرد با ایجاد زیرساخت‌های نواوری و فناوری و اختراع نسل پنج مرتبط هستند؛ ایرانسل این پروژه‌ها را با عناوین «بهره‌برداری تجاری از هسته شبکه ابری NB-IoT بر بستر ۵G»، «بهره‌برداری تجاری از هسته شبکه ابری مبتنی بر NFV/SDN» و «بهره‌برداری آزمایشی از اولین شبکه رادیویی مبتنی بر تکنیک‌های ۵G» معرفی کرد.

ایرانسل - 5G

آرش بهگو، مدیرکل طراحی و بهینه‌سازی هسته‌ی شبکه‌ی ایرانسل، در جریان مراسم یادشده و در توضیح پروژه‌های مورد بحث گفت:

بر بستر بازار فعلی شبکه‌های ارتباطی، بازارهای جدیدی به‌صورت عمودی رشد خواهند کرد. این بازارهای عمودی (از قبیل اینترنت اشیاء و اینترنت همه چیز در بخش‌های خدمات مالی، حمل و نقل، کشاورزی و…)، طیف پرتنوعی از نیازهای متفاوت ارتباطی در ابعاد سرعت، تأخیر، تعداد و تراکم کاربر و پایداری شبکه دارند و برآورده کردن این نیازها با نواوری و فناوری و اختراع نسل چهار مقدور نیست. راهکار نواوری و فناوری و اختراع نسل پنج برای ایجاد آزادی، چابکی و انعطاف لازم در هسته شبکه، استفاده از فناوری‌های NFV، SDN و Cloud است.

بهگو در ادامه گفت:

فناوری NFV یا Network Function Virtualization نرم‌افزارهای هسته شبکه ارتباطی را از قید سخت‌افزارهای خاص و مخصوص مخابراتی آزاد می‌کند و اجازه می‌دهد تا این نرم‌افزارها با استفاده از نواوری و فناوری و اختراع Cloud روی ابرسخت‌افزارهای رایج و بیشتر در دسترس، با آزادی و چابکی بیشتری کار کنند. نواوری و فناوری و اختراع SDN یا Software Defined Networking هم با جداسازی کامل لایه مسیریابی و لایه ارسال در روترها و سویچ‌های شبکه، مسیریابی منعطف و چابک را میسر می‌کند. این فناوری‌ها اجازه می‌دهند تا منابع شبکه به شکل بهینه و با چابکی و انعطاف در اختیار هر یک از بازارهای عمودی قرار بگیرند و بدون از دست رفتن توجیه اقتصادی، پاسخگویی به طیف وسیع نیازهای این بازارها میسر شود.

مدیرکل طراحی و بهینه‌سازی هسته شبکه ایرانسل با توجه به مذاکرات انجام‌شده در سطح جهانی در حضور وزیر ارتباطات و نواوری و فناوری و اختراع اطلاعات، در خصوص پیشتازی ایرانسل بیان داشت و گفت این پروژه با همکاری و هم دستی یکی از تأمین‌کنندگان تجهیزات ارتباطی که بیشترین سهم بازار این تجهیزات را در جهان در اختیار دارد به بهره‌برداری رسیده است. این شرکت تأمین‌کننده تجهیزات معتقد است هسته‌ی شبکه‌ی ابری مبتنی بر NFV/SDN ایرانسل، از لحاظ بار ترافیکی بزرگ و عظیم‌ترین پروژه این شرکت در جهان تاکنون است.

علی قهرمانی، مدیرکل طراحی و بهینه‌سازی شبکه رادیویی ایرانسل نیز در توضیح پروژه «بهره‌برداری آزمایشی از اولین شبکه رادیویی مبتنی بر تکنیک‌های ۵G» بیان داشت و گفت تکنیک‌های نسل پنجمی مورد استفاده در این آزمایش، نواوری و فناوری و اختراع Massive MIMIO و Beam Forming هستند که با تخصیص یک پرتو رادیویی اختصاصی به هر مشترک تحت پوشش یک آنتن، بازدهی فرکانسی و نهایتا ظرفیت هر سلول رادیویی را تا چندین برابر افزایش می‌دهد. با توجه به محدودیت منابع طیف فرکانسی، این تکنیک‌ها نقش کلیدی و مهمی در توسعه ظرفیت رادیویی ایفا می‌کنند. نواوری و فناوری و اختراع نسل پنج و NRا(New Radio) از تکنیک‌های متنوعی مانند Flexible Framing استفاده می‌کند تا بتوانند انعطاف و چابکی لازم را برای برآورده کردن نیازهای بازارهای عمودی پیش رو را برآورده کنند.

قهرمانی همچنین افزود لایه دسترسی در نسل ۵ بر اساس NKا(New Radio) است که با استفاده از تکنیک‌های F-OFDM ،Sub Chanel و Mossier MIMO و بهره‌برداری از رنج وسیعی از طیف‎‌های فرکانسی قابلیت‌های متفاوتی را در اختیار مشترکین قرار می‌دهد. ایرانسل همین امروز بهره‌برداری تجاری از پروژه‌های «هسته شبکه ابری NB-IoT بر بستر ۵G» و «هسته شبکه ابری مبتنی بر NFV/SDN» را به‌صورت رسمی شروع و آغاز کرد.

5g ایرانسل

در بخشی از مراسم با حضور وزیر ارتباطات و استاندار تهران، اینترنت ۵G ایرانسل تست شد که در این تست، ایرانسل موفق به دستیابی به سرعت دانلود ۶۰۰ مگابیت‌ بر ثانیه شد.

شبکه


جهت اطلاع از آخرین تغییرات وب سایت نازترین در خبرنامه وبلاگ ثبت نام کنید:
نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:دو شنبه 16 مرداد 1396